Sdružení pro obnovu varhan v kostele Nejsv. Trojice v Dobříši

Koncert v Zrcadlovém sále přispěje na obnovu varhan v dobříšském kostele

Další ze série slavnostních koncertů pořádaných v Zrcadlovém sále na zámku Dobříš se uskuteční v pátek 12. června. Vystoupení Příbramské filharmonie a jejích hostů bude mít navíc benefiční potenciál - výtěžek z něj půjde do veřejné sbírky na obnovu varhan v kostele Nejsvětější Trojice v Dobříši.

Soubor Příbramské filharmonie, Smíšený komorní sbor Pražští pěvci a sólisté zahrají v Zrcadlovém sále od 18 hodin skladby světoznámých hudebních skladatelů. Muzikanty povede Stanislav Mistr, nový dirigent Příbramské filharmonie a sbormistr Pražských pěvců.

„V podání Příbramské filharmonie zazní Baletti Claudia Monteverdiho, které osvěžíme italskou mandolínou. Slavnostní náladu navodí trubky a tympány v Händelově Hudbě k ohňostroji, virtuózní part flétny a klarinetu v Tarantelle Camilla Saint-Saense přednesou Ondřej a Luboš Ježek, citové violoncellové sólo v Dvořákově Rondu zahraje Vojtěch Šindelář,“ informoval o programu koncertu Ivo Kylar z pořadatelského sdružení.

Smíšený sbor Pražští pěvci, specialisté na soudobou hudbu, přednesou v rámci vystoupení vtipné renesančně laděné Tři madrigaly Stanislava Jelínka a část Mše G dur Francise Poulenca. Závěr koncertu bude patřit slavnému Händelovu Hallelujah z druhého dílu oratoria Mesiáš.

Varhany chybějí od 90. let
Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek půjde veřejné do sbírky pro navrácení varhan do dobříšského kostela. Vystoupení pořádá rodina Colloredo-Mannsfeld a Sdružení pro obnovu varhan, které usiluje o zajištění finančních prostředků pro obnovu varhan ve farním kostele, jež zde chybí od devadesátých let. Další náplní sdružení je zlepšování kulturního a společenského života v Dobříši.

„Varhany neslouží jen k doprovodu bohoslužeb, ale používají se i při svatbách, pohřbech a koncertech. Dobříš je městem se značným kulturním životem, ale pro kvalitní interpretaci varhanní hudby zde není vyhovující nástroj ani jiný prostor. Obnova varhan umožní obyvatelům města poznat krásu varhanní hudby,“ vysvětluje Ivo Kylar.

Předpokládaná cena varhan, na které se skládá veřejná sbírka, je kolem tří až čtyř miliónů korun.

Michaela Rozšafná pro Novinky.cz

Fotogalerie